2018-05-31

İlk İntörn Mühendislerimizin Gururunu Yaşıyoruz 

Kurulduğu 1982 yılından buyana, Ülkemizin Gıda Mühendisliği Eğitiminde derin kökleri bulunan bölümümüz yeni bir basamağı daha başarıyla atlamanın gururunu yaşıyor.  

Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü İntörn Mühendislik Eğitimi Programına katılan öğrencilerimizin İntörn Mühendislik Eğitimi sonuç raporu sunum etkinliği ve sertifika töreni 30 Mayıs 2018 Çarşamba günü Ziraat Fakültesi Konferans Salonunda yapıldı.

Etkinliğe Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şefik Kurultay, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet İstanbulluoğlu, Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Demirci, Ziraat Fakültesi İntörn Mühendislik Eğitimi Koordinatörü Prof. Dr. Murat Taşan, İntörn Mühendislik Eğitimi Akademik Danışmanı Öğretim Üyeleri ve İntörn Mühendislik Eğitim Programında yer alan öğrencilerimiz katıldılar.

İntörn Mühendislik Eğitimi sonuç raporu sunum etkinliği Bölüm Başkanımı< Prof. Dr. Mehmet Demirci’nin açılış konuşması ile başladı. Prof. Dr. Mehmet Demirci açılış konuşmasında “Üniversite-sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden ve uygulamalı eğitiminde yeni bir model olan İntörn Mühendislik Eğitimi Programını 25 Mayıs 2018 tarihi itibariyle tamamlamış bulunuyoruz. 40 intörn mühendisi öğrencimiz ülkemiz gıda sektörünün önde gelen, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Sakarya illerinde bulunan 25 kurumsal ulusal ve uluslararası firmada kesintisiz 16 hafta süren çok başarılı bir süreç geçirdiler. Öğrencilerimiz bu programda çok değerli beceriler, tecrübeler edindiler. İntörn Mühendislik Eğitimi Programı hem Fakültemiz hem de Üniversitemiz için de örnek bir uygulama oldu” ifadelerini kullandılar.

Açılış konuşmasının ardından İntörn Mühendislik Eğitimi Programına katılan öğrenciler hazırladıkları sonuç raporları ile gıda firması bünyesinde gerçekleştirdikleri araştırma çalışmaları ve diğer faaliyetleri, aldıkları görevleri ve eğitimleri sundular. Sunumlar ardından gıda firmasının intörn mühendislik eğitimine ve intörn mühendis olarak da öğrencilerimizin gıda firmasına katkıları İntörn Mühendislik Eğitimi Akademik Danışmanı Öğretim Üyeleri tarafından ayrıntılı olarak da değerlendirildi.

İntörn Mühendislik Eğitim Programına katılan öğrencilerimiz, geçirmiş oldukları süreç ile ilgili deneyimlerini paylaşırken; İntörn Mühendislik sürecinin kendilerine çok farklı bir bakış açısı getirdiğini, derslerde alınan bilginin de ötesinde gıda mühendisliği vizyonunun ne demek olduğunu, ne gibi sorumlulukları olduğunu kavradıklarını ve iş hayatı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olduklarını dile getirdiler.

İntörn Mühendislik süreci geçiren 40 öğrencimizden 7 tanesi çalışmış oldukları işletmelerde sözleşme imzalayarak mezuniyetleri ile birlikte mevcut bulundukları intörn mühendis pozisyonlarında daimi gıda mühendisi olarak işe başlama hakkına sahip olmuşlardır. Bunun yanında an itibariyle sözleşme imzalamamış pek çok öğrenciye de firmada boşalan bir pozisyon olduğunda ilk onunla temasa geçileceği bilgisi verilmiştir.

Etkinliğin sonunda İntörn Mühendislik Eğitimi Programına katılan öğrencilere sertifikaları Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Şefik Kurultay, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ahmet İstanbulluoğlu, Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Mehmet Demirci ve İntörn Mühendislik Eğitimi Akademik Danışmanı Öğretim Üyeleri tarafından verildi.