Gıda Mühendisliği

ömer oksuz ile ilgili görsel sonucu

Sevgili Öğrenciler,

 Doğası gereği hasat zamanında çok fazla miktarlarda üretilen tarımsal ürünlerin bozulma ve kayıplarının engellenmesi üretimleri kadar önemli bir konu olup, taze gıdaların ilk elde edildiği anda sahip olduğu besin değerini korumak, sağlıklı ve daha uzun ömürlü hale getirmek için, bilimsel çalışmalarla sürekli yeni teknolojiler geliştirilmekte veya üretim şartları iyileştirilmektedir. Kısaca bahsedilen bu faaliyetler Gıda Mühendisliğinin temel çalışma alanını oluşturmaktadır.

 Gıda mühendisliği, gıda ve ilgili endüstriler için fizik, kimya, biyoteknoloji ve mikrobiyoloji ile ilgili mühendislik ilkelerini birleştiren multidisipliner bir alandır. Bilindiği üzere, diğer mühendislik alanlarında da olduğu gibi, Gıda Mühendisi istihdam eden işletmeler, işe alacakları mühendislerin tecrübeli olmalarını arzu etmektedirler. Yeni mezun mühendisler için büyük bir dezavantaj oluşturan bu engelin kaldırılması için yapılması gereken, öğrencilerin mezun olmadan önce, stajdan farklı olarak, bir mühendisin sorumluluklarını üstlenmek suretiyle gıda işletmelerinde çalışmalarının sağlanmasıdır. Bu amaçla bölümümüzde, geçmiş yıllardaki uygulamalardan bu sorunun çözümünü sağladığı görülen İntörn Mühendislik (Gıda Mühendisliğinde Uygulamalı Mesleki Eğitim) programı, eğitimin 8. yarıyılında uygulanmaktadır. Bu dönemde öğrencilerimiz, bölümümüzle anlaşması bulunan firmalarda 4 ay süresince, bir Gıda Mühendisinin aldığı tüm sorumlulukları üstlenerek çalışmakta ve "iş tecrübesiyle" mezun olma şansına sahip olmaktadırlar.

 Sevgili öğrenciler, genç meslektaşlarım, öğrenim ve daha sonraki iş hayatınızda sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim. Bölümümüze hoş geldiniz. En içten dileklerimle.

Prof. Dr. Ömer ÖKSÜZ

Bölüm Başkanı