2014-09-29

Saraybosna Devlet Üniversitesi'nden Üniversitemize ve Bölümümüze ZiyaretBosna Hersek Saraybosna Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zlatan Sariç ve beraberinde Dekan Yardımcıları ile üniversitemize ve bölümümüze ziyarette bulundular. Ziyaret sırasında ikili işbirliği konuları ile birlikte düzenlenecek sempozyum ve kongreler ele alındı.

Ziyarette Saraybosna Devlet Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammed Brka “Bosna Hersek’te Tarım ve Kırsal Kalkınma” konulu konferans verdi.Konferansa Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. İhsan Soysal, Trakya Üniversitesi 3. Dönem Rektörü Prof. Dr. Poyraz Ülger, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet İstanbulluoğlu, Saraybosna Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zlatan Sariç, Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Demirci, Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri, öğretim elemanları ile öğrenciler katıldı.

Konferans öncesinde konuşan Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Demirci, katılımcılara hoş geldiniz diyerek, ziraat ve gıda alanında yapılacak işbirliğinin devam edeceğini belirtti.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet İstanbulluoğlu da konuşmasına Tarım ve Kırsal kalkınma konulu konferansın öğrencilere katkı sağlayacağını düşündüğünü ve bu ikili işbirliğini çok önemsediklerini ifade etti.

Konferansta Saraybosna Devlet Üniversitesi Ziraat Fakültesi Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammed Brka, öncelikle Bosna Hersek’in konumu, iklim karakteristiği, idari yapısı hakkında bilgi verdi.

Konferansın ardından Ziraat Fakültesi Bilimsel Araştırmalardan Sorumlu Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Pakeza Drkenda, Saray Bosna Devlet Üniversitesi’nin tarihi geçmişini, üniversitenin şu anki durumunu anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Drkenda, Namık Kemal Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü ile işbirliği halinde, 3-5 Ekim 2015 Saraybosna’da III.Uluslararası “Adriyatik’ten Kafkaslara Geleneksel Gıdalar” Sempozyumu gerçekleştirileceğini aktardı.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet İstanbulluoğlu günün anısına Fakülte Dekanı Prof. Dr. Zlatan Sariç’e teşekkür plaketi takdim etti.